Podporujeme Terezku Vargovou | Tvář Scarlett

Podporujeme Terezku Vargovou

23-10-2018

Rozhodli jsme se opět podpořit Terku Vargovou v jejím ne lehkém životě. I Vy můžete přispět a této dívence pomoci. Napište nám, spojíme Vás na rodiče. 

 

 

TEREZKA VARGOVÁ

Byli jsme úplně normální rodina. Dcera chodila do školy a měla své koníčky.

Učení ji bavilo, věnovala se angličtině,

hrála na flétnu, a dokonce se i jako samouk začala učit latinu, protože jejím snem bylo stát se magistrou farmacie.

 

Pak to přišlo jako blesk z čistého nebe.

V roce 2010 lékaři Terezce diagnostikovali nádor na mozku, a dcera musela absolvovat velmi náročnou a intenzivní léčbu, která trvala více jak dva roky. V Praze začala tedy léčba, o které jsme nic nevěděli a ani si nedovedli představit, co nás ještě čeká a jak nás to všechny poznamená. Během léčby Terezka podstoupila dvě složité operace mozku, radioterapii a dva typy chemoterapie. Při druhé operaci poprvé ochrnula na pravou polovinu těla, vznikla tzv. pooperační plegie (úplné ochrnutí). Následovalo ozařování a první chemoterapie. Ta nejenže nezabrala, ale tělo na ni navíc zareagovalo velmi negativně. Na měsíc se dceři zastavila střeva. Ležela v nepředstavitelných bolestech. Jediné, co mohli lékaři udělat, bylo to, že jí dávali velké dávky utišujících léků proti bolesti a nezbývalo nic jiného než čekat, až střeva začnou opět pracovat. První chemoterapie měla pro Terezku opravdu fatální účinky, včetně dalších následků a proto musela být ukončena. Terezku poškodila a celkově její zdravotní stav o mnoho zhoršila, protože ještě ve větším rozsahu ochrnula (po druhé operaci jsme usilovně rehabilitovali a rozcvičovali), také přestala mluvit, číst, psát, počítat. Léčba nebyla zrovna jednoduchá, neboť měla mimo jiné i vedlejší účinky, které způsobily vážné poškození CNS. Výsledkem byla těžká pravostranná Hemiparéza, poškození zraku, sluchu, afázie (porucha řeči), agrafie (porucha psané formy řeči), bolesti hlavy, migrény. Domů jsme si dceru přinesli v náruči a v hrozném stavu. Druhou chemoterapii – tzv. experimentální, absolvovala již v Brně a ta, díky Bohu, byla úspěšná. Více v reportáži Léčba na hraně zákona, kterou odvysílala Česká televize 14. 2. 2012 ve své hlavní zpravodajské relaci v Událostech.

 

 

Terezce je 15 let. Se zmiňovanými následky, dalšími zdravotními problémy (není jich zrovna málo) a komplikacemi se stále ve velké míře potýkáme. Dcera používá vozík, chybí jí jemná motorika, učí se mluvit, číst, psát, počítat. Musím říci, že je opravdu velká bojovnice, plná energie a chuti do života!

 

Společně usilovně rehabilitujeme, učíme se, a i ve všem ostatním se moc a moc snaží a dělá pokroky. I když je tento boj pro Terezku a nejen pro ni fyzicky i psychicky náročný (vážné onkologické onemocnění, ochrnutí, různá omezení, vše se učit od začátku, ztráta kamarádů, život v izolaci, - např. i vzdělávání probíhá dle IVP v domácím prostředí a pomocí tzv. webškoly) a vyčerpávající, prostě se nevzdává, bojuje a snaží se po všech stránkách, dělá pokroky a její stav se zlepšuje a to také díky speciální neurorehabilitaci v Adeli. Za jakékoliv, byť i sebemenší zlepšení, jsme všichni moc rádi a velice si toho vážíme!!!  Proto se také s touto prosbou obracím na Vás, aby Terezka mohla ve svém nelehkém boji úspěšně pokračovat.

 

O účinnosti této speciální terapie jsme se sami přesvědčili, neboť Terezka již tento pobyt absolvovala (za pomoci sponzorů, přátel a nadačních fondů) a velmi jí pomohl. Z důvodu upevnění a zlepšení dosáhnutých výsledků je doporučováno speciální rehabilitační léčbu ještě několikráte zopakovat, a to vždy v časovém intervalu 2x ročně. Terezčiným snem a velkým přáním je tedy moci podstoupit znovu další rehabilitaci v Adeli, protože ví, že udělá nové pokroky, které opět pomohou zlepšit její celkový zdravotní stav, povedou k větší samostatnosti, a i v neposlední řadě ji umožní postupně se navracet a začleňovat do normálního života a mezi své vrstevníky. Z tohoto důvodu se snažíme sehnat prostředky na další rehabilitační pobyt. Bohužel tato terapie je finančně velmi náročná, zdravotní pojišťovna ji nehradí a ani na ni nepřispívá. Základní náklady na třítýdenní terapii samotnou (bez ubytování) činí 5.578,- Euro, což je velmi vysoká a pro nás nedostupná částka.

 

 Je to opravdu těžké, nejdříve bojujete s nemocí doslova o život a pak bojujete zase o možnost, aby vaše dítě mělo šanci zmírnit následky nemoci a postupně se mohlo začleňovat a navracet zpět do normálního a běžného života.

 

Za jakoukoliv pomoc moc děkujeme!

Michaela a Terezka Vargovy

Partneři